رواق

بالادیده

تحلیل سریال Supernatural یا مافوق طبیعه تحلیل سریال Supernatural یا مافوق طبیعه

در جهان امروز دو ایدئولوژی تعیین کننده ی روش زندگی هستند : یکی تئوئیسم (Theism) و دیگری مکتب اومانیسم (Humanism)

ایران اسلامی به عنوان قطب مکتب خداگرا و در سوی دیگر آمریکا به عنوان قطب اومانیسم، دو جبهه رو به روی هم هستند. یک جامعه­‌ی اومانیستی به جامعه­ای گفته می شود که در آن انسان گرایی به عنوان یک اصل جایگزین خدا محوری(تئوئیسم) قرار گرفته است .

سینمای هالیوود همواره به عنوان اشاعه دهنده ی تفکر اومانیتسی در جهان ، به ساخت اثری در جهت القا و معرفی این ایدئولوژی پرداخته است . یکی از تولیدات مطرح در این زمینه که با نشان دادن روحیه ی اومانیستی اقدام به تبلیغ این مکتب می کند سریال سوپر نچرال (Super natural) است ...

آن چیزی که بیش از پیش اهمیت پرداخت به این سریال را اولیت می دهد این می باشد که سریال سوپر نچرال را می توان نماینده تامی از پیکره ی سینمای اومانیستی غرب دانست. این نمایندگی از آن جهت است که در این سریال تمام محصولات بصری، نوشتاری و افسانه های دارای تفکر اومانیستی مرور شده است و حتی می توان در بسیار از موارد رد پای تفکرات آتئیسمی (Atheism) سیتنیسم (SATANISM) پاگانیسم (Paganism) را در این سریال به وضوح دید و تمام این موارد در بستری از تقدس زدایی از مقدسات به مخاطب عرضه می شود.

همچنین با توجه به پرطرفدار بودن این سریال در ایران و جهان و تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم این سریال بر بیننده ی خود که با القا و اشاعه ی تفکر اومانیستی همراه است اقدام به تهیه یادداشتی مختصر در مورد این سریال اغوا کننده کرده ایم.

این سریال به عنوان یک سریال پر طرفدار امریکایی هم اکنون با داشتن امتیاز۶/۸ در طول ۷ سال در ۷ فصل در ۱۴۵ قسمت توسط شبکه ی cw ساخته و در طول مدت پخش توسط توسط سه شبکه ی CW ITV، WB ،Warner Bros توجه بسیاری از افراد به خصوص قشر جوان جامعه را به خود جلب کرده است .
داستان اصلی فیلم روایت کننده سرگذشت دو برادر است که در سفر به شهر های مختلف به شکار کردن و نابود ساختن ارواح ،شیاطین ، خدایان و … می پردازند.

تحلیل سریال Supernatural یا مافوق طبیعه تحلیل سریال Supernatural یا مافوق طبیعه

مختصری از آنچه در این ۷ فصل می­بینیم:

فصل اول : در این فصل با یک خانواده ی مصیبت زده آشنا می شویم که برای گرفتن اتنقام خون مادر خود از یک شیطان (شیطان چشم زرد) مجبور به سفر از شهری به شهر دیگر هستند. در این فصل همچنین می بینیم فرزندان وینچستر (دین و سم) محکوم به ادامه دهنده ی راه پدر خود (جان) که شکارچی شیاطن میباشد هستند . خط اصلی تعلیق این فصل پیدا کردن جان وینچستر پدر خانواده و جست جو برای شیطان چشم زرد است.

فصل دوم : داستان این فصل با مرگ جان قرین می شود مرگی که با معامله ی روح جان با شیطان کلید می خورد. معا مله ای که در ازای آن جان ، جان فرزند خود را از مرگ نجات می دهد همچنین در این فصل مشخص می شود سم استعداد های غیر طبیعی دارد استعداد های که در فصل های بعد مشخص می شود که چیزی جز زمینه ی ظهور لوسیفر در کالبد وی نیست.

فصل سوم : داستان فصل سوم نمایش دهنده ی ضعف سم در کنترل وضعیت و همکاری وی با یک شیطان برای فایق آمدن بر مشکلات است این فصل با مرگ دین خاتمه پیدا می کند.

فصل چهارم : این فصل با زنده شدن دین و برگشت وی از جهنم شروع می شود برگشتی که به کمک فرشته ی به نام کستیل صورت می گیرد و در انتهای این فصل لوسیفر از جهنم آزاد می شود آزادی که خواست شیاطین و فرشته ها است.

فصل پنجم : در این فصل مشخص می شود که دین کالبد میکائیل (Michael) است و میکائیل در وی حلول می کند . همچنین سم کالبد(Lucifer) است و لوسیفر نیز باید در وی حلول کند. نکته ی جالب در مورد داستان این فصل این می باشد که خود میکائیل (نزدیک ترین فرشته به خدا آنطور که این سریال معرفی می کند) به عنوان فرشته ی مقابل لوسیفر( جنی که در این سریال به عنوان فرشته ی طرد شده از درگاه خدا معرفی می شود) در سدد تسخیر کالبد دین نه برای شکست لوسفر بلکه برای نابودی انسان ها و خود خدا شدن است . این فصل با کشته شدن سم و برگشت لوسفر به جهنم خاتمه می یاد .

فصل ششم : علی رغم این که قرار بود سریال سوپرنچرال در فصل ۵ تمام شود ولی به خاطر استقبال گسترده از این سریال این سریال همچنان ادمه یافته است. در فصل ششم شاهد برگشتن سم از جهنم هستیم اما در این برگشت تنها جسم متحرک سم از جنهم بر می گردد و روح وی همچنان در جهنم در حال عذاب است. در ادامه این فصل دین به کمک فرشته ی مرگ روح سم را به بدن وی باز می گرداند . در خاتمه ی فصل ششم کاستیل با ازاد کردن روح های برزخی در کودتایی علیه خدا و بقیه فرشتگان با شکست دادن رافائل (که خود سودای خدا شدن در سر دارد) خدا می شود و این خدا شدن به کمک قدرتی است که از روح های شریر موجود در برزخ به دست می آورد!

فصل هفتم : در این فصل کستیل به خاطر این که توان خدا بودن را ندارد نابود می شود و تمام روح های جهنمی درون وی آزاد می شود در ادامه این فصل که هم اکنون در حال پخش می باشد شاهد در گیری برادران وینچستر با روح های برزخی آزاد شده هستیم.

تحلیل سریال Supernatural یا مافوق طبیعه تحلیل سریال Supernatural یا مافوق طبیعه

سریال سوپرنچرال به عنوان همه گیر ترین سریال اومانیستی در بین جوانان به خصوص دانشجویان، در هر قسمت و هر فصل به القای مفاهیمی از قبیل نفی کردن عالم غیب ، استیصال خدا ، مرگ خدا و تقسیم ارثیه بین انسان و شیاطین و القای این نکته که بشر از خدا و فرشتگان و شیاطین برتر است و باید با نابود ساختن آنها جهان را برای زندگی آزادانه و راحت مناسب سازد و مفاهیمی از این دست می پردازد.
به طوری این دست مفاهیم به صراحت در متن سریال گنجاده شده است که اگر زمانی بخواهیم سوپرنچرال یا مافوق طبیعت را تعریف کنیم مجبور به اغوا برخی مفاهیم از جمله محکومیت خدا به مرگ و نیستی می­شویم.
وقتی خدا مرد (ذکر مستقیم سریال در فصل ۵!) مرگی که به کمک هفت فصل ذره ذره برای ببینده جا می افتد؛ دیگر بیان موضوعاتی مانند قدرت شیطان و جانب حق بودن وی و مقصر دانستن خدا در تنبیه فرزند خود یعنی لوسیفر به خاطر اعتراض و سجده نکردن به انسان پیش پا افتاده می شود .

این سریال به موازات ۱۵۰ قسمت القای برخی مفاهیم غیرقابل قبول که دست به دست هم می­دهند تا طیف گسترده­ی از طرفدار های سینه چاک این سریال پدید بیاید به طوری که حتی ممکن است با خواندن این مطلب بیان کنند که هر گونه اعتراض به این سریال در نتیجه ی دور تند دیدن و یا کامل ندیدن آن است!!!
در مجموع مولفه ی اصلی سریال های اومانیستی (اصالت دادن به بشر) نفی خداوندی خدا ، فاسد و عیاش نشان دادن فرشتگان ، برتری دادن به فرشتگان نسبت به خدا و قدرت مندی شیاطین و بعضا همجنس دانستن لوسیفر با فرشتگان است.

تحلیل سریال Supernatural یا مافوق طبیعه تحلیل سریال Supernatural یا مافوق طبیعه

نگاهی به شخصیت های ثابت سریال

Jensen Ackles:
دین وینچستر (Dean Winchester) برادر بزرگ تر سم و قهرمان فیلم شخصی که دارای آزادی جنسی فراوان است. به طوری که در یکی از سمت های سریال متوجه می شود فرزندی نامشروع از این آزادی های جنسی دارد. دین که کالبد میکائیل می باشد و اسباب حلول کردن وی بر روی زمین است به عنوان پاک ترین فرد در سریال نشان داده می شود که علاوه بر دستگیری از برادر خود در مواقع خطر( به خاطر نقش سرپرستی در برابر وی دارد) سعی می کند جهان را از پلید ها پاک کند . این شخصیت در اصل مسیحی است که دوباره بر روی زمین برگشته تا جهان بدون خدا را از شیاطین ، خدا های گوناگون که دست به قتل و تجاوز غارات می زنند و فرشتگان تهدید کننده ی جان انسان ها پاک کند . وی در این راه از کستیل که فرشته ی مراقب اوست مشاوره و کمک می گیرد.

Jared Padalecki:
بازیگر لهستانی تبار که در این سریال ایفا گر نقش سم وینچستر (Sam Winchester) می باشد وی که بردار کوچک ترین دین می باشد شخصیتی است که خود را در روابط جنسی مقید تر از برادر خود می داند این شخصیت به خاطر پتانسیل بالای که برای کالبد لوسیفر شدن دارد دارای قدرت ها ی مافوق طبیعیه ی است که با استفاده از آنها بدن خود را بیش از پیش برای میزبانی لوسفر محیا می کند. سم وینچستر دومین منجی جهان است که در سریال معرفی می شود . داستان زندگی سم و برادر بزرگ ترش توسط پیامبری که در فصل پنجم معرفی می شود در کتابی نوشته می شود کتابی که قرار است انجیل آیندگان باشد، انجیلی از وقایع اتفاق افتاده در جهانی بدون خدا و حل شدن این مشکلات توسط این دو منجی و برگزیده ی نسل بشر

Jim Beaver:
بابی سینگر (Bobby Singer) نقش دانای کل را در سریال بازی می کند شخصیتی که هر هنگام برادران وینچستر به معمای غیرقابل حل و یا مشکلی بزرگ بر می خورند از وی کمک می گیرند شخصیت بابی انسان دائم الخمری است که در کلبه ی به تنها ی زنگی می کند و همواره به خاطر داشتن احساس پدری نسبت به برادران وینچستر دستگیر و کمک حال انها است .

مولف سریال
ERIC kripke
: وی خالق سریال سوپرنچرال می باشد و همچنین اصلی ترین نویسنده ی این سریال که تا به حال در نگارش تمام قسمت های این سریال نقش داسته است . اریک کریپک همچنین نویسندگی انیمیشن سوپرنچرال که مبتی بر همین سریال است نیز برعده دارد وی که متولد ۱۹۷۴ امریکاست بیشتر نویسنده و کارگردان ژانر وحشت در سینما و تلوزیون بوده است از مطرح ترین آثار وی می توان به ۳ گانه ی بوگی من اشاره کرد . این کارگردان موفق تلوزیون در آینده ی نزدیک نویسندگی سریال انقلاب (Revolution) را به همراه جی جی ابرامز کلید می زند.


تحلیل سریال Supernatural یا مافوق طبیعه تحلیل سریال Supernatural یا مافوق طبیعه

بستر تعلیق عبارت است از : امپریسیسم (اصالت حس و تجربه)

خط تعلیق اصلی : امانیسم (اصالت بشر)

مؤلفه های استراتژیک سریال :

۱- القاء اصالت حس (و در نتیجه نفی غیب).

۲- القاء آرماگدونیسم و نبرد نهایی.

۳- القاء آپوکالیپسیسم و پایان جهان.

۴- القاء استیصال خدا، خستگی خدا و ملائک.

۵- غیب هراسی، خدا هراسی و ملائکه هراسی در ژانر وحشت.

۶- القاء مرگ خدا و تقسیم ارثیه دنیا میان بشر و شیاطین و فرشتگان.

۷- القاء امانیسم و اصالت بشر در نسبت با خدا و فرشتگان.

۸- القاء تفوق و هژمونی شیاطان.

۹- القاء نئوپاگانیسم و کفرکیشی نوین، با کنار زدن خدا و فرشتگان، و جایگزینی بشر.

۱۰- القاء مافوق طبیعی بودن بشری که روبروی موجودات مافوق طبیعی می ایستد.

۱۱- القاء توان اغواگری در قدرت نرم شیطان.

منبع:ظهور12

رواق
بالادیده

تعداد نظر های داده شده (۱)

عالی.ممنون از مطلبتون

ارسال نظر(ایمیل اجباری نیست

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
بالادیده